MENU

 

 

Blog

Czyszczenie aptek przyszpitalnych

Nieustanne dbanie o czystość apteki to obowiązek, przed którym stoi każdy jej kierownik. Szczególnym wymogom podlegają jednak tzw. clean rooms, czyli pomieszczenia czyste służące m.in. do produkcji leków recepturowych, w których poziom zanieczyszczeń jest ściśle kontrolowany. Jakie normy należy spełnić i o czym należy pamiętać podczas ich sprzątania?

Podstawowe wymogi związane ze sprzątaniem pomieszczeń czystych

Pomieszczenia clean room dzielone są na klasy czystości, co wiąże się m.in. z wymogiem zastosowania odpowiedniej odzieży podczas ich sprzątania i użytkowania. Przy przechodzeniu z jednej sali do drugiej, na ekipie sprzątającej spoczywa także obowiązek każdorazowej dezynfekcji wszystkich środków myjących i dezynfekujących, a ponadto mopów, wiaderek, kuwet oraz ściereczek. Same preparaty również nie mogą być przypadkowe – muszą być one dopuszczone do stosowania w danych warunkach przez polskie prawo, a także spełniać reguły dotyczące wymaganej klasy czystości. Kolejnym, bardzo ważnym wymogiem jest używanie sterylnej wody, którą zawsze należy ograniczać do minimum.

Zasady i kolejność czyszczenia podczas prac sprzątających

Ważną zasadą czyszczenia aptek przyszpitalnych jest sprzątanie pomieszczeń zgodnie z ich klasą czystości. Oznacza to, że zaczyna się od sal o klasie najwyższej i przechodzi do najniższych, co gwarantuje nieprzenoszenie szkodliwych substancji do pomieszczeń, w których niezbędne jest zachowanie najwyższych standardów czystości. Zespół sprzątający musi także pamiętać o prawidłowym sposobie mycia powierzchni, czyli zaczynaniu zawsze od dezynfekowania sufitów oraz ścian, a dopiero w ostatniej kolejności myciu podłóg. Taka metoda ma na celu zapobieżenie przenoszeniu cząsteczek z powierzchni niższych na wyższe.

Jak często należy myć i dezynfekować pomieszczenia clean room?

Znaczenie dla zachowania czystości ma nie tylko sposób, ale także częstotliwość sprzątania. W przypadku urządzeń i powierzchni roboczej, farmaceuci muszą dokonywać ich oczyszczania każdorazowo po zakończonej pracy. Ściany i sufity wymagają mycia raz w tygodniu, natomiast podłoga raz dziennie, przed rozpoczęciem prac na stanowisku.

Do czyszczenia aptek przyszpitalnych niezbędna jest fachowa wiedza w tej dziedzinie, a także doświadczenie, dzięki któremu zostaną zachowane najwyższe standardy, niezbędne przy tego typu pracach.

Wróć do bloga
Care System Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 77a
60-529 Poznań
woj. wielkopolskie

telefon: 606 650 690
biuro@caresystem.pl
NIP: 782-26-91-896
KRS: 0000669252

Firmy partnerskie